توضیح تصویر
توضیح تصویر

آشنایی با کارت DVB

آشنایی با کارت DVB-آموزش کارت DVB-کارت دی وی بی چیست و برای چی استفاده میشه ؟-همه چیز در مورد دی وی بی-مطالب آموزشی در مورد دی وی بی-دی وی بی چیست؟-مبانی کارتهایDVB
DVB

Digital Video Broadcasting

کارت ماهواره یا کارت Receiver یک قطعه سخت افزاریست که روی کامپیوتر بسته می شود و به وسیله آن می توان کار Receiver ها را انجام داد(البته با وجودDish و LNB) . اصطلاح کارت ماهواره یا کارت Receiver هم در ایران جا افتاده و اصطلاح صحیح آن DVB Card است که DVB مخفف کلمه Digital Video Broadcasting است و از این به بعد جهت تشخیص این کارت ها از Receiver های خانگی از این کارت ها با اسم کارت DVB و از Receiverهای متداول با اسم دستگاهReceiver نام خواهیم برد.

ویژگی های این کارت ها:
1- این کارت ها دو نوعند:
– یک نوع آن ها این قابلیت را دارد که خشاب Cam به آن بخورد


نوع خشاب خور از نوع معمولی گران تر است

2-یک نوع دیگر آنها اصلا خشاب خور نیست که خود به دو گروه تقسیم میشوند

1-2:کارت هایی که به صورت Internal(داخلی) بسته می شوند و از نوع PCI هستند
مستقیما مثل مودم روی مادربورد بسته می شوند

 


 

2-2: کارتهای که به صورت USB(خارجی) هم به کامپیوتر متصل می شوند
این کارتها هم با ریموت کنترل و هم بدون کنترل موجود میباشد

 


 

توضیحات دیگر در مورد DVB Card:

1-برای مشاهده تصاویر تنها به کارت گرافیک(VGA) نیاز دارند و به کارت ویدئو یا کارت Capture و یا TV Tuner نیاز ندارند.

2- در هنگام پخش تصاویر، بدون هیچ زحمتی و فقط با فشردن یک دکمه، قادرند صدا و تصویر را بدون هیچ افت کیفیتی ضبط کنند(فرمت ضبط تصاویر بستگی به نرم افزار پخش کننده دارد، ولی معمولا دو فرمت pva و mpg2 استفاده می شوند.)

3-اکثر کارتهای DVB توانایی پخش سبکه هایی که با فرمت ( HD(HDTV برنامه پخش میکنند را دارند. VHDT به معنی شبکه های تلویزیونی با کیفیتهای بالا میباشد کیفیتهایی چندین برابر شبکه های عادی.

4-حتی نوع معمولی این کارت ها که خشاب نمیخورد با ترفندهای نرم افزاری بسیار ساده قادرند تمام کانال های کارتی را که توسط دستگاه های Receiver در ایران باز نمی شوند را باز کنند، که این ویژگی مزیت نوع معمولی را به نوع خشاب خور بیشتر می کند.

5-حتی به وسیله اینترنت میتوان از کارتهای شبکه های کارتی که افراد در اینترنت به اشتراک میگذارند نیز استفاده کرد. با این کار میتوان شبکه هایی را مشاهده کرد که کدهای آنها وجود ندارد(هنوز هک نشده اند) که Receiverهای معمولی قادر به این کار نیستند.

6-به جز همه مزایای گفته شده یک مزیت مهم دیگر هم قیمت کارت هایDVB است. البته برای مقایسه قیمت ها آن نوع کارتDVB را که خشاب نمیخورد با Receiverهایی که خشاب میخورند مقایسه کنید چون هردوی آن ها یک کار انجام میدهند و ترجیحی برای دستگاه هایReceiver نسبت به کارتهای DVB وجود ندارد اما قیمت کارت های خشاب خور تقریبا معادل قیمتReceiverهاییست که خشاب نمی خورند.

7-استفاده دیگر اینترنت ماهواره ای با سرعت فوق العاده بالاست.

 


 

8-معمولا در هنگام خرید کارتDVB یک دیسک بهمراه دارد که شامل نرم افزار پخش مخصوص کارت هستش چون هر کارت نرم افزار مخصوص بخود را دارد از جمله نرم افزار میتوان به نمونه های زیر اشاره کرد:

 Aver DVB-s
BroadLogic 20130/1030
Netcaset DVB
Pinnacle PCTV sat
SkyStar1
SkyStar2(USB or PCI)0
Telemann Skymedia 300DVB
Twain Han Compatible
WinTV NOVA -USB or PCI
Tongshi-USB or PCI


نرم افزارProgDVB تمامی کارتهای جدید و قدیم را پشتیبانی میکند

جدیدترین مدل کارت ها با تکنولوژی جدید با نام DVB-s2 نام دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *